Pentru consiliere tehnică, non-clienți cu instalații nefăcute de noi, ne pare rău și vă rugăm, să:
nu ne sunați,
nu ne scrieți mail.
Cu scuzele de rigoare, vom răspunde la telefon/mail, însă nu și întrebărilor dvs tehnice, nici contra cost. Nu avem oameni pentru corectări Probleme încălzire în pardoseală, optimizări instalații existente non-Sibo.
AI și e-mail
La dispoziția beneficiarilor noștri (și viitorilor) 24/7 pentru întrebări tehnice și administrative: SiboGPT.
———
mail@sibotherm.com
răspundem instantaneu (de regulă) sau în maxim 1−2 ore, L-V 9⁰⁰-17⁰⁰
✓ numai pentru oferte de: lucrări IRPATIRPAT = încălzire și răcire prin pardoseală cu agent termic (în șapă) sau pompe de căldură
✕ nu pentru asistență tehnică celor cu instalație non-Sibo, sau pentru una-două materiale de cumpărat
proiectare@sibotherm.com
E-mail 24/7/365
- Vă rugăm, trimiteți mail la orice oră 24/7/365, niciun deranj pentru noi; mulțumim.
- Mulți beneficiari ne scriu în afara orelor 9-17, unii sunt prin lume cu alte fusuri orare, alții prea ocupați la serviciu.
Sibotherm vs instalații șablon.ro
Viitorii beneficiari Sibotherm:
- Nu ne vor pune pe speaker cu instalatorul, constructorul, arhitectul.
- Nu intenționăm să schimbăm părerile nimănui.
- Există mii de alte firme pe piață.
Nu predăm cursuri pe speaker sau Teams
- Nu impunem, ci: expunem, propunem, spunem; omul alege.
- Nu convingem, contrazicem instalatorul dvs (nici inginer proiectant, ing. vânzări, ing. c-ții, diriginte șantier, ing. service). Omul, cântărind părerile, nu ne pune pe speaker cu cei enumerați; nu intenționăm să le schimbăm părerile.
- Nu considerăm argumente tehnice: Așa se face, Eu lucrez la Vaillant, Și cei de la TECE spun că trebuie pompă, GPAGPA = grup de pompare și amestec. Facă! Lucreze! Spună!
- Nu ne „intimidează” De peste 20 de ani fac instalații.
- Nu primim bani de la niciun brand; nu facem nicio reclamă prin textul articolelor.
- Nu propunem ceva pentru că e mai ieftin, am câștiga mai mulți bani, ci dpdv tehnic.
- Nu sugerăm altceva deja-beneficiarilor noștri față de site.
- Nu am alege altceva pentru noi înșine.
- Da, onorați să fim tehnic-corectați, actualizați; ne înclinăm.
- Da, apreciem fiecare share — șer în eter.
- Da, măguliți de cele 5,0★ din recenziile Gugăl.
Asistență non-beneficiari
Instalații existente
Nu putem acorda consiliere. Vă rugăm să verificați Ce & ce-nu facem.
Instalații noi
După ce veți deveni beneficiari (comandă proiect / lucrare / pompă de căldură), vom avea toată disponibilitatea pentru asistență tehnică.
Cerere ofertă
Am aprecia dacă veți folosi mail-ul, nu telefonul.
Asistență tehnică după ofertă
- Cerem scuze deja, dar, chiar dacă v-am trimis o ofertă, nu înseamnă că vă putem asista tehnic.
- Foarte mulți potențial-clienți ne pun întrebări de la proiectul de arhitectură la cum fac economie. Nu avem timpul necesar de a „preda cursuri” prin telefon.
- Cu plăcere răspundem întrebărilor strict legate de oferte — sanitare, termice, pompe de căldură:
- disponibilitate începere lucrări,
- aspecte financiare,
- branduri echipamente,
- materiale propuse.
☏ Telefoane Sibotherm
Ne cerem scuze și rugăm beneficiarii, când nu e urgență: folosiți telefonul numai dacă nu răspundem la mail@sibotherm.com în maxim 1 oră. Vă mulțumim mult deja.
Pentru suport tehnic, non-clienți cu instalații non-Sibo, vă implorăm să nu folosiți nici mail-ul, nici telefonul.
Suntem o firmă mică (nu Eon, nu Electrica), vă rugăm să încercați să respectați textul de aici. Nu lucrăm după ora 17, nu lucrăm sâmbătă, duminică. Mulțumim și apreciem de pe acum. Mail-uri putem primi oricâte 24/7.
Orar (program) funcționare
E-mail: 24/7/365
Telefon: luni-vineri, orele 9−17
WhatsApp: L-V 9-17 (de evitat)
Termice, sanitare • ofertare, vânzare, livrare, lucrare
☏ +40758438289
Călin L-V 9-17
Pompe de căldură • preț, stoc, livrare
☏ +40758438289
Călin L-V 9-17
Proiectare sau date tehnice oferte IRPAT, PdC
☏ +40750400196
Flavius L-V 9-17
☏ +40750476015
Corina L-V 9-17
Asistență tehnică deja-beneficiari
Rugăminte: nu sunați dacă încă nu sunteți beneficiarul nostru.
☏ +40750400196
Flavius L-V 9-17
☏ +40750465209
Bogdan L-J 17-20, V 8-18
Tele-muncă
Nu folosim biroul, lucrăm de acasă: Turda (3 oameni), Cluj-Napoca (2), Satu Mare (1), Germania (1), Italia (1).
Șantiere
Pe un șantier, preferăm să fie doar echipa noastră. Mulțumim.

Respect
Probabil, textul din pagina asta pare ușor arogant, cerem 10³×scuze. Vă rugăm să ne credeți că suntem puțini oameni, iar de-a lungul anilor am fost asaltați pe telefon/mail pentru consiliere tehnică, sau corectări în teren —foarte mulți și insistenți cei cu instalații non-Sibo. Dar, și pentru instalații noi, majoritatea ne întrebau despre super-detalii tehnice care nu prea aveau legătură cu ofertele noastre, sau încă n-ar avea. Înțelegem, dar cine plătește studii de fezabilitate în România!? Nu credem că, fără calcule, cineva poate răspunde instantaneu: Da, dle, merită să înlocuiești CTgazCTgaz = centrală termică pe gaz cu PdCPdC = pompă de căldură. Pe site-ul nostru PdC se referă adeseori la pompă de căldură aer-apă.... Da, dle, faci investiția asta sau aia, iar apoi ai cel mai bun confort și reducere a facturilor cu 60%.
Binee!
sa revin cu rezultatul consultarilor la postarea mea din 5 decembrie.
am ascultat sfatul si am decis sa inlocuiesc ct decat sa pun puffer si amestec pt ca nu am spatiu, plus ca am unde sa pun centrala veche.
deci am inlocuit buderus cu modulare minim 4.1 cu in genus one cu modulare minim 2.6 kW.
s a rezolvat problema, in sensul ca merge brici si cu doua circuite deschise. mai face figuri la un singur circuit, dar doar dupa ce scade delta t la 6-7 grade.
urmatoarele mele intrebari ar fi:
1. daca sa merg cu temp. mai mare in ct si cu debite mici sau invers. la mine nu functioneaza debit mic si temp mica. probabil din cauze de montaj sau altceva.
2. genus one are in cartea tehnica la pornire lenta de la 0 la 99 cu toate ca in meniu cu merge decat de la 20-54%.
Daca as putea sa o scad sub 20% cred ca s ar rezolva si problema de functionare cu un singur circuit cu toate ca si asa merge muult mai bine decat inainte
Multumesc!
Ariston setări
Faceți setările centralei din link!
În meniul 8.2.8 ar trebui să vedeți și valoarea 2 kW.
Dacă centrala se oprește cu 5..6..7+ kW, fără să arate valoarea 2 kW, nu e ok.
Poate, mai trebuie ajustată echilibrarea hidra.
Salut Bogdan!
Din gilau / am facut lucrearea de incalzire in pardoseala cu voi anul trecut.
Totfalusi.
Anul acesta ne-am mutat, am pornit mai serios incalzirea.
Problema este ca in baia de sus nu reusesc nici cum sa ridic temperatura mai mult de 20,3 – 20,5 grade.
In conditiile in care in restul casei sunt 22 gr.
Baia cu pricina este la etaj, ultimul traseu din distribuitor.
Debit am de peste 2,5 litri/minut. Am incercat si cu debit maxim si cu debit redus la 1,5 litri… tot asa. E frig si se si simte pe corp. Preferam sa am 22-23 grade in baie. Traseul este cu bucla deschisa fara actuator, fara termostat. Iar de scazut, scade temperatura atunci cand centrala este in repaus si la 19,8 gr.
Ce este de facut? Uneori centrala merge si 8 ore pe incalzire fara sa se opreasca, zilele astea friguroase cu temperatura afisata pe centrala a apei de 37 grade. +2gr corectie curba temperatura. Iar puterea minima la 37 grade in apa este de 7 kw, iar la temperaturi mai mari afara si 33-34 gr apa scade la 6 kw puterea centralei. Este ok asa?
Crezi ca este necesara montarea unui calorifer port prosop? Legat undeva de capetele distribuitoarelor, pe unde se face aerisirea/ golirea? Si asta avand in vedere ca temperatura apei nu depaseste 30-40 grade ar face fata acel port prosop ca aport de caldura?
Cum am putea gasi o solutie sa urc temperatura macar 1-1,5 grade?
Interesant. Primul client ce face publică discuția. Heh!
Of! Și etalare probleme, de fapt. Ok.
Oricum, veneam pentru reglaje. Sau, vom veni.
–
Ar putea fi o problemă de dezaerisire ok pe acea buclă.
Debit ok, dar jumate aer. Presupun doar, nu obligatoriu.
Dacă nu aer, reglajele de mai jos.
–
1. Înțeleg, parterul este echilibrat.
Să nu umbli pe toate debitmetrele, închide 45° robineții tur&retur ai distribuitorului!
2. Va trebui să închizi parțial toate debitmetrele ce merg spre dormitoare, hol.
Nu contează că parterul + dormitoarele vor avea debite mai mici, iar baia problemă debit foarte mare.
–
Centrala are setările recomandate de mine?
CT afișează vreodată putere instantanee 2 kW?
Nu înțeleg de ce se oprește centrala?
Merge cu 6 kW, după care direct 0 kW?
Cumva o oprește termostatul?
Ai aplicat automatizarea doar după re-echilibrarea casei cu finisajul pus?
–
Într-adevăr necesarul de căldură al casei este 8 kW. Temperaturi de calcul Cluj, te/ti = -18/20°C.
Necesarul devine 5,5 kW simulare 0/22°C.
–
Aștept răspuns. Mersi.
Am inchis de tot parterul din distribuitor . Si a crescut debitul la 4 litri in baie . De incalzit gresia masurata in baie are in jur de 26grade . Nu cred ca este aer in instalatie . In rest cu ambele distribuitoare deschise si sus si jos am in dormitorul mare pe care sunt 2 circuite debit de 1 litru pe fiecare circuit , pe celalalte 2 dormitoare unde am cate un circuit lung am debit 2,5-3 litri . Insa din cauza circuitului lung aceste camere se incalzesc foarte greu . Termostatul de ambient care comanda centrala este montat intr-unul din dormitoarele cu circuit lung . Centrala este setata pe 15kw/65 % putere .
Azi dupa ce centrala a pornit si a functionat 4 ore a crescut temperatura doar 0,2 grade in dormitor . Probabil ca o sa mai mearga inca 2-3 ore pana ajunge la 22,2 grade si termostatul da comanda sa se opreasca . Si asta la -4 grade afara , si temperatura apei pe tur de 35 grade . Puterea centralei a scazut treptat de la 7 kw la 6kw si a ajuns la 5 kw ramanand acolo in timpul functionarii .
Crezi ca e necesar sa cresc temperatura apei pe tur ? Din meniul 4.2.3 la decalare Paralela curba temperatura acum am setat-o la 0. Sa o setez la + 7 ? La punctul 4.2.4 Influenta proportionala ambient am 2 , oare e corect asa ?, acolo nu sa umblat iar pe BUS nu am nimic .
Dupa 4 ore de functionare neintrerupta la 8.3.1 temp tur 35 gr iar la 8.3.2 temperatura retur am 31 gr .
Nu stiu ce sa-i fac . E bine de am programa o intalnire , cand ai timp ….
Trebuie echilibrare, fără termostate, fără actuatoare.
Durează 2..3 zile. Timpii sunt foarte lungi, mai ales pe modul Auto.
După, se aplică automatizarea.
Influența lui Cube, trebuie aleasă așa încât să nu ceri 22°C și să vezi peste 22,5°.
Cube-le poate cere și 45°C. Sau, coboară curba senzorului de la 35 la 24°C. Depinde.
–
Lasă! Vin p-acolo.
salutare.nu ma mai scoate nimeni cu lucrarea facuta de Dorel…..pe scurt,am o centrala buderus logamax gb062 24kw si aprox 4kw modulare minima,toata incalzirea de la Danfoss, 10 circuite cu pas de 10 cm,teava de 1,6 si sapa de aprox 4cm,grup de pomapare fara amestec cu pompa grundfoss 3 trepte variabila, debitmetre,actuatoare,termostate pe fiecare camera bla bla…tot tacamul.
De aici incepe tratamentul meu cu xanax din care nu ma poate scapa nici un instalator din timisoara in sensul ca nu imi poate tine centrala temp pe tur,o arunca peste cea setata si merge intermitent cand am unu sau doua circuite pornite, daca sunt de la 3 circuite in sus merge perfect. am incerca toate variantele de pe blog:
1.reglaj hidra,reduc debitele..naspa
2.redus turatie pompei…si mai nasol
3.inchis calorifer scarita de baie….in ideea sa vina returul rece din instalatie
In toate variantele a mers si mai rau adica se oprea si mai des, ca sa ti faci idee eu dupa doua ierni schimb electrozii de la centrala.ecartul de temp este de 10 gr,pot sa l fac si 30 ca tot asa merge,dar tevile de la centrala tur/retur sunt foarte apropiate ca temp.
Cred ca ultima solutie ar fi sa pun but egalizare sa mai maresc debitul si sa mearga centrala doar in butelie sau sa schimb centrala.
Iti multunesc pt raspuns si felicitari pt blog care mi se pare cel mai profi si detaliat din ce am gasit eu pe net.
kilowatt cu kilowatt se face suta 😉
–
Am client, care a refuzat propunerea mea de CT.
Are un Buderus 30 kW. Știe absolut toate reglajele șamd arătate de către mine.
Sub 50° = xanax, că e mai cald, că e frig afară.
–
Rezolvări
1. Altă CT
2. Mini-puffer + amestec adaptat.
Vezi mai jos în articolul Configurator încălzire în pardoseală!
–
Mersi de laude. Nu toți am fost șefi de promoție, nu toți am studiat management energetic, nu toți suntem preocupați pe adevăratelea.
Salut. Daca iti trimit 2 oferte pe care le am, poti sa imi zici care este mai buna? Am de ales intre Tiemme si Tece, dar nu stiu sigur daca au pus tot ce trebuie:). Mersi anticipat.
Încerc. Aștept un mail.
Deși, parcă văd că au grupuri de amestec, placă cu nuturi etc.
buna, am citit cam tot ce s-a scris,vreau cel mai simplu sistem in pardoseala pentru parter 110mp si mansarda 85 mp, teava Rehau 17, centrala Motan MKDens29, senzor exterior [ fara actuatoare,grup pompare si alte automatizari costisitoare ] si cum pot monta 2 cronotermostate programabile din care cel de la mansarda cu aplicatie pe mobil, doresc aceeasi temperatura pe nivel. multumesc.
Dacă nu există separare hidraulică, degeaba vor fi 2 termostate.
Aș recomanda doar unul pentru toată casa.
Un Honeywell T6.
Echilibrare hidraulică. Gata.
Salut.
As aprecia mult un sfat. Am facut o IPAT dupa specif culese de la voi de pe site. Casa: izolata ok, magistrale ag termic de 32, bifurcatie parter/etaj sub centrala. Parter 110mp, distrib 10 circ pe teava de 16, etaj 85mp cu distrib 10 circ.
Centrala: Ariston Alteas One 30, temp joasa, senzor ext+int(parter). Fara separator hydraulic sau alte smecherii. Etajul are o vana cu 3 cai motorizata Honeywell (la intrarea in distribuitor) legata la un thermostat modulant, pentru a scadea temp cand nu e folosit etajul (prin reducerea debitului).
Problema e ca am debite foarte mici in toata casa..
Am niste intrebari:
1. Era mai bine sa iau o vana cu 2 cai pentru etaj? Sau trebuia vana montata la capatul distrib si nu la intrare?) Trebuie sa pun o pompa mica suplimentara pe bypas-ul vanei? De aceea nu urca debitul mai mult?
2. Debite! Distribuitor parter 1, etaj 0,5. Foarte slabe…tur fierbinte, retur gheatza. Daca inchid unul din etaje ajunge temp cat de cat la cat trebuie. Daca le echilibrez e frig in toata casa. Am montat o pompa Grundfos Alpha 2 pe tur sub centrala, pana in bifurcatie, acum echilibrate imi stau la 0,8. Tot mi se pare putin. Pe display-ul pompei nu trece de 1,6 m3/h, dar poate nu o setez eu correct? In specif scrie 4mc/h. Am setat-o pe Presiune dif constanta, la treapta 3 (pe autoadapt are debit mai mic). Se ia poate dupa centrala si nu ridica debitul mai mult? Sunt circuitele prea lungi? Sau 1900 metri liniari de teava e prea mult si tebuie pompe separate pt etaje? si Separator hidraulic?
3. Ridic influenta senzorului interior daca nu e cald in casa? Daca ridic curba nu fac nimic, creste temp pe tur dar returul e tot rece, din cauza debitelor scazute.
Multumesc anticipat
10 kW = debit caloric
10 kW x 0,86 : deltaT 10 grd = 0,86 mc/h = 14,3 l/min
Deci, 15 litri/minut = foooarte mult ca debit caloric, 10 kW, cu deltaT 10.
Cu deltaT 20 grade = 20 kW. Să spunem efect de „zebră” la talpă, dar cald în casă.
20 kW înseamnă foarte mult.
–
Să vorbim de 5 kW.
5 kW la deltaT 10 = 7,5 l/min.
7,5 l/min : 22 circuite = 0,34 l/min.
Deci, dacă vezi 0,35 l/minut ar trebui să fie super ok = 5 kW.
Dacă vorbim de deltaT 20 grade, atunci pe debitmetre ar trebui 0,17 l/min, să degaje cei 5 kW.
NIMIC de speriat.
–
Vana cu 3 căi nu înțeleg cum funcționează. Cum modulează?
Oricum, normal că are cădere de presiune.
Dar, nu ar fi nicio problemă cu vana asta.
–
Că există o pompă în plus pe retur CT = ok.
Iar, nicio problemă. Pare-se, nici ajutor, din păcate 😉
Pompa de pe etaj = nu ok = dată jos.
–
ATENȚIE maximă!
Distribuitoarele sunt deschise într-adevăr?
Unii instalatori învârt doar de debitmetru, NU și de robinetul închis/deschis = un manșon pe partea de jos a debitmetrului.
Debitmetru = un hexagon la baza plasticului transparent.
–
Să facem prima probă.
Închise toate circuitele.
Deschidem doar un circuit.
Cât arată debitmetrul?
–
Știu că toți spun că ce „prostie” să nu pui pompe și iar pompe.
Dar pompa din centrală ar trebui să ducă măcar-măcar-măcar o buclă, nu?
–
Aștept răspuns, dacă se poate.
–
PS
Atenție grup pompare amestec! Ce înseamnă debitul lor mare?
Cu ăsta, vezi pe debitmetru 4 l/min. Ok.
Dar, însă:
3,7 l/min sunt recirculați
0,3 l/min sunt de fapt de la sursa de căldură.
Salut.
1.Problema cu debitele asa mici este ca am returul f rece si nu se incalzesc traseele complet. Sa scad ecartul dr la 20 la 15? Sau chiar la 10 grade? Poate asa pompa centralei va ridica debitele? Pompa suplim Alpha2 de sub centrala e montata pe tur, pentru ajutor. Dar se ia dupa debitul pompei din centrala. La debite mici si trasee de 100m e clar ca e cedata caldura doar in prima jum a traseului. Ma gandesc ca la minus 20gr afara o sa fie frig rau in casa daca nu rezolv problema asta
2.Vana cu 3 cai de la intrarea in distribuitor etaj(a 3a cale este bypasul catre retur). Fara pompa. Ideea a fost ca termostatul 0-10V (proiectat pentru ventiloconvectoare) sa controleze servomotorul cu cursa de 180 secunde montat pe vana cu 3 cai. Care sa permita fluxului sa se duca pe retur cand inchide vana turul. Am gresit? Trebuia sa pun vana cu 2 cai(adica fara bypass)? Am presupus ca solutia mea permite debitelor de la parter sa ramana constante.
Multumesc anticipat pentru ajutor
1. Debite mici
Returul este rece. OK.
Dar, centrala se oprește. Ce ne spune asta?
Că temperatura turului setată este atinsă.
Adică, cel puțin una din bucle are returul „foarte” cald.
Deci: nu echilibrare hidra, fără de care, cu pompe de cartier, la fel de reci vor fi circuitele dezavantajate.
Pompa din CT trebuie pusă pe turație maximă, nu pe modul modulant.
Liniștit. Când se oprește arzătorul, pompa se pune pe turația minimă, după 10 minute, sau cât reglezi.
Fără emoții, cu echilibrarea hidra făcută bine, pot fi -25C afară că va fi cald în casă.
–
2. V3C
Că nu e cu 2 căi = permite întoarcerea apei spre CT.
Dezavantajul V3C = apei îi este mai ușor să recircule CT – tur vană – retur vană – CT versus parter CT – distribuitor – buclă/e – colector – CT.
Așa: returul vine cald, că nu consumă nicio buclă/etaj. Așa CT se OPREȘTE că atinge setpoint tur.
Io spuneam că nu înțeleg cum ar putea modula, când pe ea este un actuator termo-electric, nu un servomotor comandat de ceva controler.
V3C nu trebuie schimbată. Dop, sau capac în „burtă” = returul spre CT.
–
Închide total etajul din robineții de pe distrib.!
Închide parțial (cu curaj) buclele parterului care au returul ceva-ceva mai cald!
Urmărește ca CT să nu se oprească o dată la 50 de secunde! Repornire temporizată 3 minute.
Dacă permite centrala, temporizarea asta fă-o zero!
Imposibil să nu observi îmbunătățiri.
–
Repet întrebarea: Distribuitoarele sunt deschise într-adevăr?
Distrib sunt deschise complet, si debitmetrele. Dar le-am strans putin la parter ca sa urce debitul si la etaj, sa fie la fel la ambele. Altfel parterul avea 1l/min si etajul nici 0,5l/min. Asa este 0,8 si sus si jos. Pe ecart 15 grade din centrala, viteza maxima pompa setata. Asta cu ajutor Alpha2 suplim pe tur sub centrala, altfel erau mai mici putin.
Temporizarea Zero de unde se face la Alteas One?
Servomotorul este unul modulant 0-10V HONEYWELL M7410E1028 pe o vana Honeywell VSMF-325-6.3P. Legat la un thermostat 0-10V pentru ventiloconvectoare. Mi s-a parut mai buna ideea decat cu actuatoare pe fiecare traseu.. Eu voiam sa limitez temp etajului cu totul. O sa pun niste dopuri la bypass ca sa elimin prioritizarea lui.
Parterul e controlat de senzorul int si ext al centralei.
Pfui!
Eefectiv trebuie să descopăr ce nu e ok acolo.
Client cu pompă de 22W are 1,5 l/min pe debitmetre, ACUM.
Azi, bineînțeles că s-a plâns că avea doar vreo 0,15 l/min/debitmetre.
Însă, nu știu cine l-a învățat să pună filtru borcan pe retur.
Ăla e pentru apă rece. Apa aia vine cu 5 bari din rețea.
Căderea de 0,5 bari pe borcan = 5 mCA = cât maximumul unei pompe de recirculare de încălziri.
Offf!
–
Ceva nu e ok acolo, cu siguranță.
–
Senzorii de pe centrală controlează toooată casa. CT nu știe cine-i la pater și cine-i la etaj.
Mă rog.
–
Aș propune să mă sunați săpt. viitoare.
Salut baieti. Agrafe tacker mai aveti? Mi-ar trebui 3000 buc.
Multumesc.
Încă nu funcționăm ca un magazin online.
Furnizorul nostru face livrările.
De obicei, livrăm pachete complete: țeavă, distribuitoare șamd.
Cerem scuze.
Si care sa fie costul aproximativ al materialelor / manoperei ? ms
Încercați, vă rog
Configurator ofertă încălzire în pardoseală
Este actualizat și exact +/-2% față de realitate.
As avea o intrebare. Raspunsu-i o provocare.
Ziua buna, domnilor!
Am achizitionat un Motan MK DENS 25. Am cumparat o jumate de casa (2 camere 4×4 cu 3 metri inaltime). Daca platesc putin la gaze este posibil sa mai cumpar si cealalta jumatate de casa, cam 3 camere, peste 2-3 ani.
Ce zici matale ca e cea mai buna varianta in situatia mea? Calorifere, pardoseala? Care este solutia tehnica? Platesc, nu de gea ba !
Nicio provocare.
Cele mai bune calorifere versus pardoseală
Deci, încălzire în pardoseală aș alege.
Tehnic
1. Un distribuitor acum pentru 32 mp.
2. Al doilea distribuitor pentru a 2-a parte a casei.
Simplu 😉
Buna ziua ,pentru o casa de 150 mp utili cu incalzire in pardoseala si termosistem format din panouri solare cu tuburi vidate (3 panouri a cate 20 de tuburi)si termosemineu 30kw legate la un puffer tank in tank de 800/200 litri cu o serpentina. Se poate monta si o centrala termica pe gaz sau pompa de caldura?Casa este in Brasov si este formata din parter si mansarda inaltata izolatia fiind buna.
Suprafata construita de 7×12 cu caramida porotherm de 30cm.
Geamuri cu 7 camere si 3 foi de sticla.
Va multumesc,o zi buna.
Normal că se poate adăuga orice altă sursă de căldură.
Pot fi n surse de căldură. Adăugate oricând, oricâte.