Da, toate pompele de căldură pot face cu compresorul (fără rezistență electrică) și temperatură înaltă, de pildă 65°C. Iar, pompele de căldură cu freon R290 pot face chiar 75°C. Evident că nu vorbim de încălzire în pardoseală, ci de calorifere, ventiloconvectoare, baterii de încălzire în sistemul de ventilare centralizată.
Eficiență PdC temperatură înaltă
Eficiența pompelor de temperatură pe temperatură înaltă – există? „Desigur” 😉
Hyundai R290 6kW
Aer ext. | Apă tur | Putere termică maximă | Putere consum. R290 | COP R290 |
-20°C | 75°C | nedeclarată | nedeclarată | nedeclarat |
-15°C | 75°C | nedeclarată | nedeclarată | nedeclarat |
-10°C | 75°C | 3,77kW | 3,00kW | 1,26 |
-5°C | 75°C | 4,30kW | 2,98kW | 1,44 |
COP = coeficient de performanță
Hyundai R290 8kW
Aer ext. | Apă tur | Putere termică maximă | Putere consum. R290 | COP R290 |
-20°C | 75°C | nedeclarată | nedeclarată | nedeclarat |
-15°C | 75°C | nedeclarată | nedeclarată | nedeclarat |
-10°C | 75°C | 5,66kW | 3,56kW | 1,59 |
-5°C | 75°C | 6,37kW | 3,60kW | 1,77 |
Eficiență zero
Când e mai frig de -10°C și avem nevoie de temperaturile înalte, tocmai atunci pompa de căldură se încurcă: abia dacă va putea se atingă temperaturi de peste 65°C, iar eficiența, COP-ul va fi spre 1 la 1 (ca la o rezistență electrică), nicidecum 3 sau 4.
Eficiență slabă
Când e mai cald de -10°C, într-adevăr, pompele de căldură pe temperatură înaltă au, totuși, un COP-uleț de 1,26..1,77. COP mult sub paritatea de preț gaz : curent de 1:3 – 1:4.
Dau CTgaz pe PdC?
Părerea noastră: nici vorbă, mai tranșant – o investiție cât se poate de proastă într-o pompă de căldură folosită pe temperaturi înalte.
Din cauza marketingului chipurile „verde”, lumea își face iluzii că montează o pompă de căldură „sustenabilă” și scapă de facturile mari de la gaz. Of! Dimpotrivă, va observa că, după investiția magică, la fel de magic pleacă banii din conturi.
Sugestia noastră
Nu înțelegem de ce lumea crede că o altă sursă de căldură aduce vreun confort termic, acustic, higroscopic șamd. De altfel, nu va fi nici măcar un confort psihic în ce privește plecarea lunară a banilor pe facturi. Of! Dar, dacă vorbim de credit pentru pompa de căldură miraculoasă și elixirul energiei panouri fotovoltaice!? Pfui!
Dacă am de „aruncat” cu vreo 5.000-10.000 de € pe o pompă de căldură cu R290 (cu materiale și montaj), i-aș „țipa” pe chestii care vin cu un plus de confort:
- jaluzele exterioare la toate geamurile, oricum cât „China” în România; incredibil de izolatoare termic iarna, dar și mai utile vara; foarte bune chiar și dpdv acustic și optic;
- izolație termică pereți, acoperiș (unde se mai poate);
- calorifere de tip radiator – tubulare Cordivari sau IRSAP ori de fontă – supradimensionate, în locul celebrelor calorifere de „2 bani” din tablă de oțel sau aluminiu care înseamnă convecție, nu radiație. Radiatoare = radiație = cea mai plăcută căldură, fără curenți de aer, fără miros de praf când le „dau drumul”.
PdC pe temperatură înaltă
Una din cele mai proaste investiții „verzi și sustenabile” la modă, super trendy și susținută de „competentul” stat român: panouri fotovoltaice și pompă de căldură folosită pe temperatură înaltă, dar rămân cu tabla încălzitoare și ridicătoare de aer cald. Investiție care nu contribuie absolut deloc la un minim de ridicare a confortului oamenilor. Calitatea vieții rămâne aceeași, sau mult mai joasă dacă adăugăm și creditul bancar, chiar și parțial din investiție.